
Цел на полиграфското изследване
Полиграфското изследване се прави с цел доказване на извършено негативно действие или престъпление. Полиграфът е категоричен метод за доказване на деянието, както и за доказване, че изследвания не е съпричастен към въпросното деяние.
С полиграфа успешно се изследват лица с цел доказване на съпричастност или липса на такава за извъшени действия като кражба, измама, изневяра, извършено насилие, зависимост и извършване на тежко престъпление.
Полиграфът може да бъде използван, както с цел доказване на извършено деяние, така и с цел уневиняване или отпадане на съмнения за съпричастност към деяние.
Начин на работа на полиграфа
Полиграфът е уред за изследване на психофизиологични реакции на човека при задаване на определени въпроси към него, по строго определен метод. Уредът отчита едновременно три човешки реакции - сърдечна дейност, дишане и отделяне на пот. Тези психофизиологични реакции не могат да бъдат манипулирани и дори изследваното лице да успее да фалшифицира една от тях е невъзможно да направи същото и с останалите.
Полиграфът предава в реално време данните за трите реакции на специализиран софтуер, който визуализира и записва всички получени данни.
Работа на полиграфиста
Полиграфиста е специалистът, който изследва лицето, като задълженията му са да информира и задава контролни въпроси и въпроси свързани с целта на изследването и да записва данните от реакциите на изследването с детектора лице.
След като полиграфистът завърши тази част от теста с полиграф, той оценява данните и констатира на кои от зададените въпроси лицето е отговорило с истина и на кои с лъжа.
Резултатите от полиграфското изследване
Полиграфистът разбира дали изследваното лице е изрекло лъжа или истина в зависимост от реакциите които се отчитат от полографа, като за изчисляване на крайния резултат се използва строго установени формули и методика. В зависимост от стойностите чрез изследването с полиграф може да бъде констатирана категорична лъжа, категорична истина или неопределеност.
Неопределеност се получава, когато реакциите на лицето не са достатъчно категорични за да попаднат в лъжата или истината. Обикновенно в случаи на неопределеност се счита, че вероятността лицето да лъже е малка, защото когато лицето лъже реакциите са достатъчно очетливи.
Надеждност на полиграфа
Полиграфа е напълно надежден и сигурен уред, доказващ дали изследваното лице лъже или не. Полиграфът е усъвършенстван от половин век насам, до момента в който той е достигнал пълна точност и прецизност в отчитането на реакциите на изслдваните лица. Уредът не може да бъде излъган или да отчете неверни данни по време на изследване. Полиграфът работи и е един перфектен начин да откриете истината!